• Školský špeciálny pedagóg:      PaedDr. Miriama Sádecká

          Konzultačné hodiny:                 streda od 11:00 do 13.00 hod.

                                       (konzultácie v iných dňoch po vzájomnej dohode)

          Kontakty:                                   0948 668 330 / 0908 580 492

                                                                    specialny.pedagog.01@gmail.com

      • Čo je školská zrelosť a školská pripravenosť dieťaťa?

      • Určite sa všetci zhodneme na tom, že začiatok školskej dochádzky je mimoriadnou udalosťou v živote dieťaťa a jeho rodiny. Nástup do školy je zavŕšením doterajšieho vývoja a vstupom do novej etapy. Máme všetko ponechať na spontánny vývoj alebo do neho nejakým spôsobom vstupovať?

        Všeobecne sa uvádza, že pripravenosť dieťaťa na školskú dochádzku závisí od najzakladanejších znalostí:

        1. Sebavedomie dieťaťa.  Dieťa by malo mať pocit, že úplne kontroluje a dokáže zvládnuť svoje pohyby, správanie aj okolitý svet. Malo by byť presvedčené, že keď sa do niečoho pustí, stretne sa jeho snaha s úspechom a dospelí mu v prípade potreby pomôžu.
        2. Zvedavosť. Pocit, že je dobré a zaujímavé dozvedieť sa nové veci a učenie je príjemné.
        3. Schopnosť konať s určitým cieľom. Prianie a schopnosť ovplyvňovať dianie a konať vytrvalo. To súvisí s uvedomovaním si vlastných schopností.
        4. Sebaovládanie. Ovládať vlastné správanie spôsobom zodpovedajúcim veku, zmysel pre vnútornú sebakontrolu.
        5. Schopnosť pracovať s ostatnými. Táto schopnosť je postavená na tom, ako dokáže byť dieťa chápané ostatnými, a zároveň ostatným rozumieť.
        6. Schopnosť komunikovať. Prianie a schopnosť vymieňať si myšlienky, pocity a predstavy prostredníctvom slov.
        7. Schopnosť spolupracovať. Rovnováha pri spoločnej činnosti medzi vlastnými potrebami a potrebami ostatných.
        8. Zrozumiteľná reč. Pred nástupom do ZŠ by malo dieťa už čisto rozprávať!

        Ktoré oblasti sú dôležité pri posudzovaní školskej zrelosti?

        1. Telesný (somatický) vývoj a zdravotný stav.
        2. Úroveň vyspelosti poznávacích (kognitívnych) funkcií.
        3. Úroveň  práceschopnosti (pracovné predpoklady, návyky).
        4. Úroveň zrelosti osobnosti (emocionálno – sociálnej).

         

        V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať ŠŠPaL na Základnej škole Štefana Závodníka v Pružine.

        PaedDr. Miriama Sádecká, ŠŠPaL

      • Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

      •  

        „Trpezlivosť a čas urobia viac ako hnev a sila “                                                                                                                                                                                               Jean De La Fontaine
         

        Dieťa je dar, jedinečná osobnosť... Ďalšou  možnosťou, kedy môžeme dieťaťu, resp. žiakovi významne pomôcť v jeho vývoji osobnosti je prijať dieťa, také aké je... Rešpektovať dieťa a prijať ho s láskou!

        Práve toto je kľúčovou úlohou školského špeciálneho pedagóga, kedy zabezpečuje pre integrovaných (začlenených) žiakov plynulý chod vzdelávania vzhľadom na rôzne svojské diagnózy. Špecifické poruchy učenia môžu byť jedným z faktorov, ktoré majú významný vplyv na školský výkon dieťaťa. Školský výkon sa snažíme posudzovať komplexne. Žiaci so špecifickými poruchami učenia môžu mať sociálne a emocionálne problémy. Je to ohraničené tým ako mozog je schopný porozumieť sociálnym konvenciám. Deti, ktoré majú poruchy v oblasti školského vyučovania omnoho viac trpia, preto edukácia jednotlivcov so špecifickými poruchami učenia si vyžaduje špeciálny prístup zo strany školy, zo strany rodiča a poradenského zariadenia.

        Školský špeciálny pedagóg zabezpečuje špeciálno – pedagogický servis pre integrovaných žiakoch,  ktorí majú diagnostikované rôzne diagnózy. Školský špeciálny pedagóg spolu s asistentami učiteľov  sa snaží eliminovať do istej miery tieto špecifické poruchy učenia a určuje správy smer ako postupovať pri takýchto integrovaných žiakoch. Rozmanité symptómy porúch učenia spôsobujú zlyhávanie žiakovi pri školských výkonoch a prelínajú sa do celého edukačného procesu.  Práve preto treba nastaviť možné úľavy pre integrované dieťa.

         

        „ Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby žiakom (i rodičom aj učiteľom) účinne napomohol, aby sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a vyrovnané osobnosti… !!! “

         

        Pod pojmom „ťažkosti žiaka“ v školskom prostredí rozumieme:

        • Narušenie čiastkových funkcií v oblasti taktilného vnímania, jemnej a hrubej motoriky, senzomotoriky, sluchového a zrakového vnímania, priestorovej orientácie, pozornosti, pamäti, seriality a intermodality, ktoré sa podieľajú na celkovom procese učenia teda aj písania, čítania, počítania a pod.

         

        Školský špeciálny pedagóg na ZŠ v Pružine Štefana Závodníka:

        • Pracuje so žiakmi, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie – napríklad poruchy učenia, poruchy pozornosti, narušenú komunikačnú schopnosť, alebo iné ťažkosti, ktoré im sťažujú proces vyučovania (čiže: dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia, dyspinxia, dysmúzia, dyspraxia).
        • Vytvára „Individuálny výchovno – vzdelávací plán (IVVP)“ pre integrovaných žiakov.
        • S týmito žiakmi pracujú počas vyučovacích hodín pedagogickí asistenti, ktorí im umožňujú ľahšie zvládať nároky školy.
        • Špeciálny pedagóg má na starosti individuálnu intervenciu a reedukáciu.
        • Cielenými cvičeniami sa snaží tieto ťažkosti napraviť.
        • Žiaci absolvujú predmety:

                                                     - RŠF (Rozvoj špecifických funkcií)      alebo

                                                     - ILI (Individuálna logopedická intervencia).

         

        Školský špeciálny pedagóg pracuje tiež samostatne s integrovanými žiakmi:

        • Okrem toho si žiaci precvičujú a upevňujú učivo.
        • Cvičenia sú realizované formou hier.
        • So žiakmi pracuje počas výchovných predmetov, prípadne cez voliteľné predmety.
        • So žiakmi precvičuje čiastkové funkcie, ktoré im robia problémy a to na základe diagnostických vyšetrení.
        • Cvičenia je potrebné precvičovať systematicky a neustále.

        Dodržiavame princípy špeciálno-pedagogickej intervencie:

        • Závažnú úlohu špeciálno-pedagogického servisu tvoria aj rozhovory so žiakmi, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery.
        • Stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
        • Príjemná klíma v školskom prostredí.

        Pri práci využívame pomôcky, napr. :

        • Rozvíjanie motoriky – navliekanie šnúrok, guľôčkové labyrinty, drevené hlavolamy, prevliekačky, písanie do piesku.
        • Jazyk a reč – obrázkové a metodické materiály na podporu prirodzeného vývinu reči, nástenky s gramatickými pravidlami, programy.
        • Rôzne čitateľské tabuľky, didaktické pomôcky (skladačky, dominá, puzzle, pexesá na pravo-ľavú orientáciu, koncentrácia pozornosti, pamäťové, sluchové a zrakové vnímanie i hmat, karty na rozvíjanie jazykových schopností, serialita, protiklady, predložky, slovesá, príčina.
        • Pomôcky zamerané na precvičenie jemnej, hrubej motoriky, na rozvoj slovnej zásoby, pozornosti a reedukáciu vývinových porúch učenia

        Špeciálny pedagóg úzko spolupracuje s:

        • Rodičmi dieťaťa.
        • So psychológom, špeciálnym pedagógom a inými odbornými zamestnancami z CPPPaP, SCŠPP, CŠPP v Považskej Bystrici, prípadne v iných mestách.
        • S vedením školy a so všetkými pedagógmi a pedagogickými asistentmi.

        Nadané deti:

        • Práca s nadanými žiakmi je náročná, tak po časovej ako aj organizačnej stránke. Vyžaduje od učiteľa veľa trpezlivosti, tvorivosti a motivácie. Možnosti práce s týmito deťmi majú podstatne väčší rozmer ako má práca so žiakmi v bežných triedach. Tam je skladba žiakov väčšinou veľmi rôznorodá a preto sa ťažko presadzujú a uplatňujú moderné a atraktívne formy práce. Preto treba využívať možnosti, ktoré nám ponúkajú záujmové útvary na školách, aby sme nadaných žiakov včas podchytili a pútavou ponukou aktivít pozitívne ovplyvnili ich rozvoj. Odmenou za to bude pre nás ich úspech v súťažiach a snáď aj v budúcom povolaní.

        Na záver  je potrebné zdôrazniť, že špecifické poruchy učenia sa premietajú do celého procesu vyučovania a  učenia sa jednotlivca. Sprevádzajú ho nielen celým školským životom, sú všadeprítomné aj v jeho osobnom, profesionálnom živote. Jednotlivci so špecifickou poruchou učenia si preto zaslúžia, aby napriek problémom, ktoré  vyplývajú z ich poruchy zažívali pocit úspechu už v školskej lavici aj vďaka pedagógom, ktorí majú záujem o ich problémy a snažia  sa im objektívne a zo všetkých síl pomôcť, aby aj ich školský život bol kvalitnejší.

        Naším spoločným cieľom na našej ZŠ Štefana Závodníka v Pružine je vytvoriť dôsledný „inkluzívny tím“ rovnocenných odborníkov.