• Výchovná poradkyňa:    PaedDr. Adriana Miková

Konzultačný deň :          štvrtok     8,00 – 14,00 hod.

Konzultačné hodiny :     podľa individuálneho dohovoru

Kontakt:                           042/4358745

Kto_je_vychovny_poradca.pdf

Model_efektivnej_komunikacie_medzi_rodicmi_a_detmi.pdf

• Učebný štýl žiaka

• Štýl učenia si žiak vyberá podľa vrodených daností a predchádzajúcich osobných skúseností. Prvú definíciu uvedieme podľa pedagogického slovníku, ktorá definuje  štýly učenia ako jemné, relatívne stále prejavy individuality človeka v rôznych typoch učenia. Sú to samostatné postupy pri učení, ktoré jednotlivec v určitom období života preferuje. Vyvíjajú sa z vrodeného základu, ale obohacujú a menia sa počas života jednotlivca buď mimovoľne, alebo zámerne (na základe vnútorného riadenia i autoregulácie).

Učebné štýly  sú  žiakom preferované spôsoby učenia, ktoré sú svojské nielen spôsobom motivácie, ale i cieľom, štruktúrou, usporiadaním, intenzitou a taktiež prispôsobením sa rôznym situáciám.  Sú vrodené a dlhodobého charakteru, avšak počas života sa vyvíjajú a do určitej miery sa dajú ovplyvňovať a meniť.

Učebný štýl môžeme chápať aj ako spôsobilosť žiaka vedieť si poradiť s procesom učenia, teda vedieť ako sa učiť. Niektorí odborníci zdôrazňujú potrebu experimentovania v priebehu školskej dochádzky, hľadania najvhodnejších postupov k vytvoreniu vlastných všeobecných učebných návykov, ktoré sa žiak následne snaží aplikovať pri riešení zadaných úloh.

Človek si neuvedomuje štýl pomocou ktorého sa učí, ani sa ho nesnaží analyzovať, či vylepšovať. Danému jedincovi sú samozrejmé a vlastné. Štýly sa dajú počas života ovplyvňovať, meniť vonkajšími vplyvmi, či samotným jedincom.

Pri učení dochádza k upevňovaniu už nadobudnutých informácií alebo k osvojovaniu úplne nových. Najefektívnejšie pre vyučovací proces a osvojovanie si vedomostí samotných by bolo, keby žiak dokáže ovládať a flexibilne meniť prístup k učeniu – teda učebný štýl.  Žiak má zakotvených v sebe viacero prvkov z učebných štýlov, avšak existuje jeden dominantný, ktorý žiak preferuje a s tým najčastejšie pracuje. Nedá sa však ani s určitosťou povedať, že ak sa žiakovi bude učivo prezentovať v dominantnom štýle učenia dosiahne lepšie výsledky. Pri využití viacerých učebných štýlov, bude vyučovací proces prebiehať efektívnejšie, kvalitnejšie, pestrejšie a trvalejšie.

Klasifikácia učebných štýlov.docx